Wizyta u seksuologa - często zadawane pytania
Jak wygląda wizyta u seksuologa?
Podczas spotkania z seksuologiem obowiązuje zasada "nie ma głupich pytań" oraz komfortu - osoba powinna powiedzieć na temat swojej trudności tyle, ile czuje, że ma ochotę. Czasem potrzeba kilku spotkań, aby poczuć się na tyle swobodnie, żeby w pełni opisać problem. Podczas konsultacji można liczyć na wsparcie, zrozumienie i dyskrecję. Nie ma też żadnej potrzeby znajomości specjalistycznego słownictwa - terapeuta zada odpowiednie pytania pomocnicze, aby ułatwić opisanie trudności a następnie diagnozę problemu.
Jaka jest różnica między seksuologiem lekarzem a seksuologiem klinicznym (psychologiem/psychoterapeutą)?
Lekarz seksuolog to lekarz medycyny, którego drugą specjalizacją jest seksuologia (pierwsza to np. ginekolog, urolog, psychiatra itp). Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń seksualnych o podłożu medycznym, wykonuje badania przedmiotowe, decyduje o wykonaniu oraz dokonuje interpretacji wszelkich niezbędnych badań i analiz (np. usg, morfologii itd.). Tylko lekarz seksuolog zleca i nadzoruje przyjmowanie leków (farmakoterapia).
Seksuolog kliniczny psycholog bądź psychoterapeuta (czyli certyfikowany psycholog wyszkolony w pracy w danym nurcie terapeutycznym np. poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym itp.) to jedyny specjalista uprawniony przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne do pracy z problemami seksualnymi o podłożu psychologicznym (psychoterapia). Jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki zawodu i regularnych superwizji.
Ponieważ często trudności seksualne są etiologii mieszanej, to znaczy występuje problem natury medycznej oraz psychicznej, konieczna jest współpraca specjalistów obu dziedzin.
Na czym polega kontrakt terapeutyczny?
Jest to umowa słowna zawierana na początku terapii między terapeutą a klientem, obejmująca jej główne zasady: cel, częstotliwość spotkań i czas trwania oraz warunki płatności i odwoływania/przesuwania terminu spotkań obejmujące obie strony.
Ile trwa terapia?
Czas trwania procesu terapeutycznego zależy od indywidualnych cech osoby/osób w nim uczestniczących, ich motywacji i gotowości do zmian oraz specyfiki trudności, z którą się zgłaszają. Terapia trwa tak długo aż poprawa funkcjonowania klienta stanie się według niego wystarczająca.